Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Meksyk w centrum Mysłowic vol.1

 
Meksyk w środku Mysłowic....to możliwe. Tak nazywają mieszkańcy miasta blok przy ulicy Wielka Skotnica 41. Ci, którzy są skazani na mieszkanie w tym miejscu celowo przestali płacić czynsz. Na eksmisje czekają jak na zbawienie, bo nie wyobrażają sobie, że gdzieś może być jeszcze gorzej. Ich sprawą zainteresował się prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra, wyznaczył termin spotkania na przyszły czwartek. Będą rozmawiać...pytanie co z tych rozmów wyniknie? Drzwi wejściowych brak, po korytarzach hula wiatr. Pomimo takiego otoczenia niektórzy starają się żyć normalnie. Marzena Szot dostała mieszkanie wyremontowane, ale już po pół roku pojawił się grzyb. - Ja jestem zadłużona już 5 tysięcy, ale ja za to mieszkanie nie zapłacę już ani grosza, ze względu na to, bo to mieszkanie nie spełnia standardowych warunków. Nie płaci większość lokatorów...wolą eksmisję, bo uważają, że gorzej już być nie może. Aleksander Szot jak czterdzieścioro innych mieszkających tu dzieci nie ma gdzie się bawić, z placu zabaw nie zostało nic. - Wstydzę się zapraszać kolegów, bo tu brzydko wygląda, może jak się stąd wyprowadzę, dopiero mógłbym kogoś zaprosić, w ogóle wtedy nie byłoby pleśni. - Mieszkanie jest wyremontowane, ale długu jest niesamowita kwota, bo została wzięta pożyczka, wszystko na własny koszt, ale to po jakimś czasie, ten grzyb wychodzi, okna są pozabijane gwoździami, bo się nie da - opowiada Wanda Maciejewska. Nam nie udało się dziś spotkać z dyrekcją Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej, której ten budynek podlega. Spotkanie wyznaczono na piątek. Tomasz Kusiak ze stowarzyszenia Moje Miasto wieloktotnie na takie spotkania starał się umówić - bezskutecznie. - Byliśmy żywo zainteresowani tą sprawą, chcieliśmy ukazać dwie strony medalu niestety ani razu nie udało nam się skontaktować tutaj z zarządcami tego budynku. Jedynie otrzymaliśmy odpowiedz raz, że zostanie wysłany inspektor na miejsce, niestety do dziś dzień nie pokazał się. Za to dziś pojawiły się w budynku służby porządkowe. Często tu panie tak zamiatacie, czy nie? - Co drugi dzień. Mieszkańcy twierdzą co innego. - Dzisiaj tak wyjatkowo, bo widocznie jest telewizja, złożyło się, że panie przyszły. Tutaj może raz na miesiąc, czasami się zdarza, że w miesiącu nie ma nikogo - odpowiada Barbara Maciejewska. Lokatorzy mówią, że pozostawieni są sami sobie, ale to ma się zmienić. - Są tam pewnie osoby niezamożne a spokojne, które chcą mieszkać po prostu godnie i pewnie im się to należy. Tylko trzeba znaleźć jakiś pomysł żeby tę tendencje, która ma miejsce w tej chwili żeby ją jakoś odwrócić i zatrzymać - sugeruje Małgorzata Jędrzejczak, UM Mysłowice. Ale to nie będzie łatwe. Czynsz wynosi tu 480 złotych za 27 metrów, za takie warunki ludzie nie chcą płacić. Patowa sytuacja trwa, jedna patologia rodzi następną i nic dziwnego, że zamiast domofonu przy wejściu jest tylko drogowskaz.

 


zmienmcepl
 
Data pliku video: 2009-01-29, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
mysłowice

Mysłowice – miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim. Położone jest nad rzeką Przemszą, na Wyżynie Śląskiej. Liczba ludności to około 75 tyś. mieszkańców (stan na 2013). Miasto, w którego skład wchodzi 18 dzielnic leży w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Autostrada A4 i droga ekspresowa S1 przechodząca przez miejscowość znacznie skracają czas potrzebny, aby dostać się m.in. do Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Bielska-Białej i Cieszyna.

Miasto pochodzi z czasów średniowiecza. Świadczy o tym m.in. jego zabudowa. Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny pochodzi z XIV w. Warto również odwiedzić miejsca pamięci: Pomnik Powstańców Śląskich, Pomnik Tadeusza Kościuszki, Pomnik Żołnierzy 23 Batalionu Saperów Śląskich oraz Pomnik Kard. Augusta Hlonda; muzea: Centralne Muzeum Pożarnictwa i Muzeum Miasta Mysłowice. Czas wolny można spędzić podziwiając pomniki przyrody. Wystarczy wyruszyć na czerwony lub zielony szlak rowerowy.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola